Kurz, który osiada na każdym zakamarku bywa niebezpieczny dla zdrowia, a w szczególności dla samopoczucia alergików i siły objawów alergii. Odpowiednie dbanie o wnętrze i wykorzystanie różnych trików pozwoli zmniejszyć ilość występowania i gromadzenia się kurzu w naszym mieszkaniu.
O kurzu słów kilka
Kurz tak naprawdę składa się z wielu różnych elementów, które w zależności od ciężkości pozostają na podłodze lub wzbijają się w powietrze osiadając później na różnych powierzchniach i elementach wyposażenia wnętrza. Najczęściej spotykane w kurzu substancje to grzyby i pleśń, roztocza, jaja owadów, larwy i ich odchody, włosy, naskórek, okruszki, sadza i popiół, cząstki metali ciężkich, a także włókna tekstylne i związki chemiczne.
Według badań przeprowadzonych w Niemczech kurz ma wpływ na zdrowie człowieka. Niektóre substancje przedostają się do organizmów, a wiele z nich może mieć działanie toksyczne. Jest również pozytywna strona występowania kurzu – swoją obecnością sprawia, że układ odpornościowy jest w stanie czuwania, a więc niebezpieczne jest również przebywanie w sterylnych pomieszczeniach całkowicie pozbawionych kurzu.
Niemniej jednak zbyt duże ilości substancji, które zawiera mogą być uciążliwe dla zdrowia, szczególnie alergików. Podatne na alergie są w szczególności dzieci.
Oczyszczacz powietrza pomaga sprzątać
Dobrej jakości oczyszczacz powietrza likwiduje z otoczenia ponad 99% drobinek, w tym elementy, które znajdują się w kurzu. Jego działanie polega na wymuszaniu pracy powietrza, które zasysane do wewnątrz urządzenia, przechodzi przez proces filtracji. Wiele produktów wyposażono dodatkowo w nawilżacze i jonizatory – ich działanie polega na generowaniu jonów dodatnich i ujemnych, które uwolnione do atmosfery otaczają i neutralizują drobnoustroje szkodliwe dla człowieka. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim na dźwięk, jaki wydaje podczas pracy. Najlepiej, aby urządzenie miało kilka trybów, w tym tryb nocny. Oczyszczacz powinien być łatwy w obsłudze, dobrze się prezentować i być wydajny, a więc pobierać mało energii, a skutecznie oczyszczać powietrze.
Oczyszczacz powietrza doskonale sprawdza się, kiedy z różnych powodów nie można wietrzyć mieszkania (smog, dym z komina sąsiedniego budynku, deszcz zacinający w szyby). W trakcie sprzątania włączenie urządzenia skutecznie wyłapie kurz, który unosi się w powietrze pod wpływem odkurzacza czy miotły.
Jakie są inne sposoby na kurz?
Istnieje kilka sposobów na to, aby zminimalizować ilość osiadającego na meblach i przedmiotach kurzu. Jednym z nich jest korzystanie podczas sprzątania z odpowiednich preparatów antystatycznych lub w przypadku powierzchni drewnianych – z woskiem. Należy to czynić w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry lub o porowatej strukturze, która lepiej zbierze kurz i nie będzie go wyłącznie wzbijać w powietrze. Nie zaleca się korzystania z mioteł i odkurzaczy, które nie posiadają filtra HEPA. Takie urządzenie tylko wzbija kurz w powietrze tworząc trudniejsze warunki do oddychania. Jeśli odkurzacz posiada wymieniony wyżej filtr antyalergiczny koniecznie należy sprawdzić, jakiej klasy. Tylko najwyższa jakość (H10, H13) pochłaniają największy procent zanieczyszczeń.
Kolejnym krokiem jest zmniejszenie liczby bibelotów i tzw. „zbieraczy kurzu”, a więc dywanów i wykładzin. Warto również wybierać meble na nóżkach, ponieważ łatwo można pod nimi posprzątać.