Stare porzekadło mówi nam o tym, że jeśli ktoś jest do wszystkiego, to w praktyce jest on do niczego. W ten sam sposób mogą mówić pacjenci definiujący rolę lekarza internisty, ponieważ zakres jego obowiązków jest wyjątkowo szeroki. Czym tak naprawdę zajmuje się internista? Kim jest i czym różni się od lekarza pierwszego kontaktu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Kim tak naprawdę jest internista?
Lekarz internista diagnozuje i leczy choroby układu pokarmowego, oddechowego, krążenia, krwiotwórczego, dokrewnego i moczowego. Przedstawiciel tytułowego fachu zajmuje się ponadto schorzeniami stawów oraz kości, chorobami sercowymi, cukrzycą, a nawet reumatyzmem. Rola lekarza internisty jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie on jako pierwszy stawia diagnozę na podstawie której kieruje pacjentów do określonych specjalistów. Ze względu na szeroki zakres obowiązków internista bywa często mylony z lekarzem pierwszego konaktu określanym potocznie mianem lekarza rodzinnego. Lekarz internista najczęściej pracuje na oddziale chorób wewnętrznych – najczęściej w szpitalach publicznych. Warto podkreślić, że pomimo szerokiej specjalizacji nie wykonuje on zabiegów. Kluczowym obowiązkiem internisty jest wywiad z pacjentem na podstawie którego dokonuje on wstępnej diagnozy, a następnie kieruje pacjenta do określonego specjalisty.
Zakres obowiązków lekarza internisty
Jak wspominaliśmy na wstępie lekarz internista zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób serca, układu krążenia, układu trawiennego, oddechowego, dokrewnego, krwiotwórczego i moczowego. Ponadto specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu cukrzycy i powikłań jej towarzyszących. Do najpopularniejszych zaliczamy powikłania wynikające z uszkodzenia wzroku, neuropatię, angiopatię, czy zespół stopy cukrzycowej. Internistę odwiedzają również pacjenci cierpiący na chorobę reumatoidalną, a także cierpiący na zwyrodnienia stawów i problemy z kręgosłupem.
Czym różni się internista od lekarza rodzinnego?
Lekarz rodzinny łączy w swym fachu specjalizacje takie jak pediatria, interna, ginekologia oraz mała chirurgia. Oznacza to, że lekarz rodzinny jest uprawniony do wykonywania badań, diagnozowania oraz procesu leczenia w obrębie każdej z tych dziedzin. Funkcję lekarza rodzinnego pełnić może specjalista medycyny rodzinnej, jak również lekarz internista. Lekarz pierwszego kontaktu ma ponadto prawo do wystawiania recept oraz skierowań.