Jak działa botoks?

Jak działa botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa, popularnie nazywana jadem kiełbasianym. Nie ulega wątpliwości, że jest to najpopularniejszy sposób redukcji zmarszczek na twarzy. Ze skutecznością zabiegu nie ma co dyskutować, z pewnością jest to metoda znacznie lepiej wypadająca na tle kremów i maści.

Mechanizm działania botoksu

Na początku warto zrozumieć, skąd się biorą zmarszczki na twarzy. Są to fałdy skóry powstałe na skutek skurczu mięśni mimicznych. Twarz nie relaksuje się, ponieważ ciągle działa acetylocholina. Jest to związek chemiczny wydzielany z komórek nerwowych kontrolujących działanie danego włókna mięśniowego. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny, w rezultacie utrzymując twarz w relaksacji. Gdy mięśnie mimiczne nie kurczą się, zmarszczki nie powstają.

Czy botoks (Tutaj) jest bezpieczny?

Tak, botoks w odpowiedniej dawce, podany miejscowo jest bezpieczny. Gdy wstrzykniemy toksynę w parę punktów na twarzy, ta na pewno nie zadziała ogólnoustrojowo.

Jakie są efekty stosowania botoksu?

Po zastosowaniu botoksu następuje wygładzenie zmarszczek. Szacuje się, że o około 80%, jednak należy pamiętać, że wartość ta może być inna w zależności od człowieka. Efekt nie jest dożywotni. Działanie toksyny botulinowej ustępuje od 3 miesięcy do pół roku po wykonanym zabiegu. W tym czasie acetylocholina zaczyna być na nowo wydzielana z włókien nerwowych. Efekt nie występuje od razu po wstrzyknięciu, zazwyczaj trzeba na niego poczekać około tygodnia.

Które zmarszczki możemy wygładzać botoksem?

Są to zmarszczki mimiczne, zaliczamy do nich:

  • zmarszczki pionowe i poziome na powierzchni czoła,
  • zmarszczki zlokalizowane w okolicy oczu (kurze łapki, zmarszczki powieki dolnej),
  • zmarszczki na nosie,
  • zmarszczki dookoła ust- tak zwane „zmarszczki palacza”,
  • zmarszczki występujące na brodzie.

Przeciwwskazania do stosowania botoksu

Istnieją również przeciwwskazania do stosowania botoksu, takie jak:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego (na przykład w miastenii)
  • Przy stosowaniu niektórych leków (leki przeciwbólowe, aspiryna, niektóre antybiotyki).

Cmeik