Kaloryczność kawy – jaka będzie najlepszym towarzyszem noworocznych postanowień?

Kawa jest napojem, po który wielu z nas sięga regularnie i nie wyobraża sobie rozpoczęcia bez niej dnia, czy popołudniowego odpoczynku. Ma zazwyczaj za zadanie dodać energii i pobudzić do działania, ale przede wszystkim smakować. Część z nas preferuje kawy mleczne, druga część czarne i mocne – jednak czym one się między sobą różnią i która z nich jest najmniej kaloryczna? Nowy Rok za pasem, więc postaramy się podpowiedzieć jaka kawa nie wpłynie negatywnie na te noworoczne, najbardziej popularne postanowienia.

Im więcej mleka, tym więcej kalorii

Choć wydawać by się mogło, że kawa z mlekiem nie stanowi żadnego zagrożenia dla utrzymania bilansu energetycznego diety, jest jednak zupełnie inaczej. To właśnie te niewinne kawy w postaci cappucino, latte czy flat white potrafią podnieść w znacznym stopniu ilość kalorii dostarczaną organizmowi w ciągu dnia. Pomijając już wszelkie słodkie atrakcje, jakimi są często uzupełniane kawy smakowe czy sezonowe – te z podstawowego menu także są dość kaloryczne – właśnie za sprawą mleka. W zależności od tego, co do kawy dodamy, innymi wartościami kalorycznymi będzie ona charakteryzować. Im mleka jest więcej w kawie (na przykład w dużym latte macchiato), tym kaloryczność kawy jest wyższa. Średnio jedna duża szklanka kawy latte (400 ml) może mieć nawet 250 kcal. Dodanie do niej dwóch łyżeczek cukru podnosi jej kaloryczność do 300 kcal. Przy zapotrzebowaniu energetycznym dorosłej zdrowej osoby, które wynosi średnio 2000 kcal na dobę, łatwo wyobrazić sobie, że to dość wysoka kaloryczność – szczególnie jeśli wypijamy na przykład dwie takie kawy dziennie. 

Espresso i americano mają praktycznie zero kalorii

Najmocniejsze i o najsilniejszym aromacie pozbawione są niemalże wszystkich kalorii. Espresso – czyli mocny napar o objętości około 30 ml ma zaledwie 1 kcal. Podobnie jest z americano – czyli czarną kawą na bazie espresso, przedłużoną wodą. Jej kaloryczność także wynosi tylko 1 kcal. Najlepiej kawa smakuje bez cukru, dlatego te jej rodzaje można z pełną świadomością uznać za w pełni bezpieczne – nie wpłyną one negatywnie na bilans kaloryczny.

Ile kcal ma cappucino i inne mleczne kawy?

Standardowa filiżanka cappucino o pojemności 150 ml ma około 60 kcal. Im porcja kawy będzie większa, tym więcej mleka będzie potrzebnego do jej przygotowania, a co za tym idzie – więcej kalorii będzie miała kawa. Szklanka latte 200 ml ma około 120 kcal, flat white 200 ml – 80 kcal, natomiast Mocha 210 ml będzie miała już około 160 kcal.

Łatwo zauważyć, że kaloryczność kawy będzie zależała od tego, co do kawy i w jakiej ilości zostanie dodane (np. mleko, cukier, czekolada lub inne dodatki). Wpływ na to ma także rodzaj użytego mleka oraz to, co do kawy zjemy w ramach osłody tego gorzkiego, ale cudownego w smaku naparu.