Konsekwencje zdrowotne wdychania smogu

Konsekwencje zdrowotne wdychania smogu

Poziom stężenia smogu w niektórych miastach jest kilkakrotnie wyższy od przewidzianych norm. Przyczyniają się do tego nie tylko spaliny samochodowe, które zawierają czad, węglowodory i tlenki azot, ale również spalanie węgla, pod wpływem którego do powietrza dostają się szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak tlenki siarki, tlenek węgla i sadza. Tak zanieczyszczone powietrza ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Objawy wdychania zanieczyszczonego powietrza

Nawet krótkie przebywanie w środowisku bardzo zanieczyszczonym może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. U zdrowych ludzi są to najczęściej alergie, spadek tolerancji wysiłku i duże zmęczenie, wysoki poziom niepokoju, złe samopoczucie i stany depresyjne, stany zapalne i podrażnienie krtani i tchawicy, pieczenie oczu, łagodne stany zapalne płuc. Sprawia również, że system odpornościowy jest osłabiony, przez co organizm jest podatny na różnego rodzaju infekcje. W najgorszych wypadkach uszkadza również nerki i wątrobę, może też wywołać zmiany nowotworowe.

To tylko kilka objawów, które występują u osób niechorujących. Silniejsze objawy zaobserwować można u osób, które walczą z chorobami przewlekłymi i alergią. Wdychanie smogu może powodować trudności z oddychaniem, astmę i napady kaszlu. Ma również niekorzystny wpływ na układ krwionośny – powoduje problemy z absorpcją tlenu we krwi.

Dla kogo smog jest szczególnie niebezpieczny?

Największe konsekwencje wdychania zanieczyszczonego powietrza występują u dzieci w wieku przedszkolnym lub młodszych, u których bariery ochronne nie są tak silne jak u dorosłego człowieka. Aby uniknąć poważnych skutków, które wdychanie smogu powoduje, należy nie narażać dziecka na częste przebywanie na zanieczyszczonym powietrzu. Istnieje kilka sposobów na to, aby zapewnić dziecku powietrze dobrej jakości – wyjazdy do lasu, stosowanie oczyszczaczy powietrza i unikanie ruchliwych ulic zwłaszcza w godzinach szczytu.

Szczególnie niekorzystnie smog wpływa na zdrowie osób ze schorzeniami układu krążenia i układu oddechowego. Nie trzeba dużo czasu, aby objawy, takie jak problemy z oddychaniem, duszności i kaszel, zaostrzyły się i doprowadziły do poważnych sytuacji zagrażających nawet życiu.

Smogu powinny unikać w szczególny sposób kobiety ciężarne. Toksyczne substancje z zanieczyszczonego powietrza mają bardzo negatywny wpływ na życie płodu – głównie na układ oddechowy, który nierozwinięty w pełni, może stwarzać problemy zdrowotne nawet w starszym wieku.

Sposoby na ochronę przed smogiem

Rzadka ekspozycja na zanieczyszczone powietrze to pierwszy krok do zabezpieczenia się przed ryzykiem wystąpienia wyżej wymienionych schorzeń. Jeśli konieczne jest częste wychodzenie z domu warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową dostępną w niemal każdej aptece. Należy pamiętać, że taka maska dedykowana jest starszym dzieciom i dorosłym – u zbyt małego dziecka może spowodować niedotlenienie.

Szczególnie ważne jest zatroszczenie się o miejsce, w którym spędza się dużo czasu. Wiele firm zaopatruje w wysokiej jakości oczyszczacze powietrza, które tak jak model KCD60EUW od firmy Sharp posiada dodatkowo jonizator usuwający z powietrza wirusy. Dobrze jest zakupić podobne urządzenie do domu, jeśli wietrzenie pomieszczeń jest uniemożliwione ze względu na wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w miejscu zamieszkania. Urządzenia tego typu są szczególnie zalecane do mieszkań i domów zlokalizowanych w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie poziom smogu jest niezwykle wysoki.