Leki na alergię

Leki na alergię

Sezon letni koszmarem dla alergików

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczął się okres pylenia wielu alergennych roślin. Obecnie (połowa lipca) największe stężenie pyłków odczytywane jest dla traw, bylicy, grzybów z rodzaju Cladosporium oraz pokrzywy. Większości z nas to nie obejdzie, ale część społeczeństwa będzie musiało zmierzyć się z licznymi niedogodnościami które niesie ze sobą nadwrażliwość układu immunologicznego na w pełni nieszkodliwe, roślinne drobiny.

Wpływ na stan zdrowia

Na ogół objawy alergii sezonowej są łagodne i mogą być z powodzeniem leczone przez samych pacjentów lekami OTC dostępnymi bez recepty, najlepiej jednak pod nadzorem lekarza i farmaceuty. Najczęstszymi dolegliwościami alergików (https://www.apteka-rozana.eu/alergie.html) jest uporczywy katar sienny, skutecznie blokujący nozdrza, obniżający jakość snu i często wywołujący ból głowy. Podobnie częstym objawem jest alergiczne zapalenie spojówek charakteryzujące się zaczerwienieniem oczu, ich bolesności i swędzeniu.

Poważniejszymi symptomami, wymagającymi kontaktu z opieką medyczną, jest atopowe zapalenie skóry oraz astma oskrzelowa. AZS może pojawić się jako rozwinięcie nieleczonych zmian skórnych o podłożu alergicznym. Leki na alergie mogą się okazać wtedy niewystarczające i potrzebne jest leczenie sterydami, gdyż w przebiegu AZS powstają trudno gojące się, otwarte rany. Astma oskrzelowa natomiast jest przewlekłą chorobą układu oddechowego której alergia jest jednym z ważniejszych czynników. Jeżeli pacjent ma inne objawy alergiczne a pojawia się zmniejszona tolerancja na wysiłek, świszczący oddech i kaszel, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Co na alergię?

Leki na alergię dzielimy na dwie grupy – pierwszą i drugą generację. Pierwsza, starsza generacja działa mniej swoiście, przez co wywiera więcej skutków ubocznych. Przykładem jest tutaj popularny Diphergan zawierający prometazynę która działa przeciwalergicznie oraz nasennie, stąd Diphergan stosujemy przed snem i nigdy kiedy zamierzamy jechać gdzieś autem. Druga, znacznie częściej zażywana grupa leków, to popularne tabletki przeciwhistaminowe znane pod takimi nazwami jak Zyx, Claritine czy Zyrtec. Zawierają one substancje posiadające znacznie bardziej sprecyzowany profil działania, nie wywołując działań ubocznych.

Współpraca: Apteka Różana